Щитовидната жлеза произвежда хормони, чиято функция е жизненоважна за тялото и за косата, в частност. Дали заради увеличено производство, или заради понижено, хормоните на тази жлеза могат да объркат циклите на капилярите и да предизвикват косопад. Това е чест симптом и в двата случая. Защо? Как? Какви мерки да предприемем?
Хипертиреоидизъм е заболяване, причинено от повишено производство на хормони на щитовидната жлеза, а хипотиреоидизъм – от понижено производство.
Заболяванията на щитовидната жлеза се срещат по- често при жените, отколкото при мъжете – на 1 един болен мъж се падат 5 болни жени. Хипертиреоидизъм се среща обикновено при жени над 50 години, а хипотиреоидизъм – при жени между 20 и 40 години. Диагностиката става чрез кръвен анализ. Ако имате съмнения, обърнете се към личния си лекар, за да ви насочи към специалист.
ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА ВЪРХУ ЗДРАВАТА КОСА
Щитовидната жлеза активира и контролира обмена на енергия в клетките. По този начин стимулира космения фоликул и регулира капилярните цикли. Балансира и производството на себум. Благодарение на дейността на тази жлеза, косата е здрава, тонизирана и витална.
НАРУШЕНИЯ В РАБОТАТА НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА И КОСАТА
Симптомите, свързани с неправилна дейност на щитовидната жлеза са различни за всеки човек и не е задължително да се отразят на косата. Но при голям процент от болните, се наблюдават редица смущения в нормалното състояние на косата. Най- чести симптоми, изразени в косата:
Хипотиреоидизъм – Силен косопад, който разрежда доста косата. Косата губи виталността си, заплита се и е трудна за разресване. Кератинът в косата намалява. Косата става твърда, суха, заприличва на слама, лесно побелява и губи пигмента си.
Хипертиреоидизъм – Също може да има силен косопад. Косата започва много бързо да расте и да пада. Изтощени от бързия ритъм на растеж и падане на космите, корените произвеждат все по- тънки косми. Кератинът намалява и косата става чуплива. Косата става по- мазна.
Само лекар може да ви диагностицира заболяване на щитовидната жлеза, така че обърнете към него, ако имате съмнения, че имате проблем. Диагноза се поставя само след кръвен анализ.
Коментирай първи